افق بهبود

میخواهم بهتر و بهتر شوم.آهسته اما پیوسته

بازیافت

ما احساس عذاب وجدان تنبلی خود را در انجام بعضی امور بهبود با معرفی کردن کسانی که در این زمینه جلو رفته اند کمی تسکین میدهیم این شما و این متنی که از وبلاگ "بدبختی های یک زن چاق" گرفته ایم.  "

تابستان بود که به مرکز تحقیقات بازیافت سری زدم. گفتگو با رئیس این مرکز و بازدید از نمایشگاه دور ریختنیها و چرخ زدن در کتابخانه تخصصی آن بسیار جالب بود. از آن به بعد شد که طریقه درست جدا کردن زباله های بازیافتی از غیر بازیافتی را یاد گرفتم و بسیاری از مشکلاتی که نحوه نا صحیح دور رختن زباله در سطح کلان ایجاد می کند برایم روشن شد. با خودم فکر کردم ای کاش بر در و دیوار شهر بنویسند و به جای پیامهای تبلیغاتی مسخره در رسانه ملی شب و روز نحوه صحیح بازیافت را توضیح دهند و آموزش صحیح آن را در مدارس به بچه ها یاد بدهند. آنجا بود که فهمیدم بیش از 1000 کیوسک بازیافت در تهران داریم که کار دریافت بازیافتیها را انجام می دهند. همان روز تصمیم گرفتم حتما یک پست در این خصوص بنویسم.امروز همان روز است.

راستش را بخواهید قدیمترها مردم دور ریختنی کمتری داشتند. مردم بیشتر زباله ها را جدا می کردند و در واقع یک چرخیهایی به نام نمکی و نان خشکی تمام چیزهایی مثل پلاستیک و شیشه و ... را می خرید. کمتر شما کودک کاری را آویزان از سطل زباله می دیدی که دارد بازیافتی جدا می کند. اما حالا به لطف شهری شدن ما و کوچک شدن خانه ها و به لطف تمام مسائل ریز و درشتی که داریم عملا در اکثر خانه ها زباله یک معنی دارد:«همه اقلام دور ریختنی». وقتی کیسه زباله می رود سر کوچه همه چیز در آن است پلاستیک شیشه و کاغذ و ... تفاله چای و خرده برنج و نان و ....

چه چیزهایی بازیافتی هستند؟ کاغذ، شیشه، فلزات و پلاستیک. منظور از کاغذ پوشک کثیف بچه نیست و منظور از پلاستیک کیسه نایلونی نیست. دقیقا ظروف شیر، دبه ماست، بطری روغن و نوشابه و ... است.

چطور باید بازیافتیها را جدا کرد؟ ظرفهای ماست و ... را حتما بشویید و بگذارید خشک شود. در بطریها را باز کنید و حتی تا آخرین قطره مایعات داخل آن را خالی کنید. دلیل اینکه گفته می شود درب بطری را جمع کنید فقط جنس مرغوبتر آن نیست بلکه به دلیل مایعات داخل بطری است. زیرا این مایعات اندک که به چشم ما نمی آید در جنوب تهران جمع شده و تبدیل به یک دریاچه چندصد هکتاری متعفن شده که زندگی برای هر جنبنده ای را در آن منطقه غیر ممکن کرده و بوی بد آن تا کیلومترها به مشام می رسد. اگر فقط یک هفته یک نایلون بزرگ بردارید و بازیافتیها را به روشی که گفتم جدا کنید متوجه می شوید که تا پایان هفته هجم زیادی بازیافتی دارید که اصلا تصور نمی کردید. شانه تخم مرغ، کاغذ و روزنامه، پلاستیکهای بازیافتی و  انواع شیشه و فلزات قابل بازیافت هستند و ثروت این مملکت هستند که ما به راحتی آن را نابود می کنیم. آنها را در یک کیسه ریخته و اگر برایتان سخت است به کیوسکهای بازیافت ببرید کنار سطل زباله به صورت جداگانه بگذارید. این حداقل کاری است که می توانید انجام دهید تا بچه های کار تا کمر داخل سطل دولا نشوند و به راحتی نانشان را از کنار سطل به دست آورند. اینگونه شما هم به محیط زیست کمک کرده اید و هم یک کار خدا پسندانه انجام داده اید.

سایر زباله ها را هم تا حد امکان سعی کنید به صورت خشک داخل کیسه جدا گانه بریزید. من برای این کار یک سطل کوچک برای روی کابینت تهیه کردم. در واقع زباله های حجیم همان بازیافتیها هستند که در سطل بزرگ داخل کابینت جای می گیرند و هر چند روز درمیان خالی می شوند. زباله های آبدار حتما داخل سبد ریخته شده و بعد از یک ساعت داخل سطل انتقال یافته و سینک و سبد شسته و آبکشی می شود. اینگونه زباله های خانه ما تا حد زیادی خشک است و کم آب. امیدوارم که برای دوستان نوشته امروز من مفید باشد.

خدایا شکرت بابت توفیق بازدید از مرکز تحقیقات که باعث شد حداقل چند ماهی مسیر زندگی درستی که کمتر به زمین آسیب می زند یاد بگیرم. خدایا قدمهای گمشده ای دارم که تنها هدایتگرش تویی، افکار آشفته ای دارم که تنها سامان دهنده اش تو هستی. خدایی دوست داشتنی ام ای مهربان مرا دریاب و در پناه خودت حفظ بفرما"

ما که فعلا در توان خودمان نمی بینیم که در این زمینه گام برداریم.تلاش این خانم و احیانا شما را در این زمینه می ستاییم.فعلا تو لیست ما باشه تا بعد.

برچسب‌ها: بازیافت
تاریخ ارسال: شنبه 29 مهر 1396 ساعت 19:51 | نویسنده: افق | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد